mobiel menu openen

Nieuwsbrief Platform Rampjaar Herdenking – nr. 7 (december 2020)

 
 
 

Column Luc Panhuysen

Rampjaar 2020: parallellen met het Rampjaar 1672?

Het ene Rampjaar is het andere niet, of toch wel? Een kenmerk is dat iedere tijdgenoot zich direct in het woord herkent. In 1672 had iedereen het over niets anders dan de vijand en het strijdverloop; nu in de coronacrisis voert het ziektenieuws zonder adempauze de boventoon. Dat het Rampjaar in de zeventiende eeuw een bijna fatale oorlog betrof maakt in de vergelijking met onze pandemie weinig uit. Net als toen is ook deze ramp afkomstig uit het buitenland, en drukt hij ons met de neus op het feit hoe internationaal verbonden we zijn. Net als toen legt ook deze crisis een vergrootglas op binnenlandse problemen en breuklijnen. Net als toen zijn we volstrekt onvoorbereid door een catastrofe overvallen; in de Gouden Eeuw hadden we een strijdmacht die de littekens droeg van vele bezuinigingsronden, in 2020 liep een invasie van ziekteverwekkende micro-organismen een zorgsector onder de voet, die was berekend op een hele andere toekomst. Veel overeenkomsten, en dan hebben we het nog niet eens over de economische gevolgen. Of de demoniseringscampagnes en absurde complottheorieën.

Veerkracht

De spannendste parallel gaat misschien wel over veerkracht. In 1672 had de Republiek een ongekend lange periode van vrede gekend. De afwezigheid van plunderende en verkrachtende soldaten was voor iedereen normaal geworden, de bestaanszekerheid die vrede met zich had meebracht maakte het leven prettig voorspelbaar. Daarom veroorzaakte de invasie van Lodewijk IV en zijn bondgenoten ook zo’n trauma. Mensen gingen letterlijk dood van verwarring. Gelukkig waren er ook genoeg die begrepen dat overleven heeft te maken met het scheppen van perspectief, met optimisme en ja, met zelfopoffering. Dat is wat het Rampjaar 1672 ons te vertellen heeft en wat relevant is voor nu. In 2020 kunnen we vaststellen dat we een ongekend lange periode van gezondheid hebben gekend, met een almaar stijgende levensverwachting en een almaar toenemende vrijheid. Een spannende parallel omdat het ook aan ons is of dit jaar een Rampjaar wordt. Heeft onze samenleving genoeg veerkracht opgebracht om zichzelf opnieuw uit te vinden, om het vertrouwde los te laten en zich een onbekende toekomst toe te eigenen?

Coevorden en Groningen gaan samen met Munster het Rampjaar herdenken

COEVORDEN/GRONINGEN – Coevorden en Groningen gaan samen optrekken bij de Rampjaarherdenking in 2022. In Coevorden gebeurt dat mede in het kader van Coevorden Culturele gemeente van Drenthe. Afgelopen zomer tekenden burgemeester Bert Bouwmeester, voorzitter Harrie van Ham en bestuurslid Richard van Rijssen van de KVVV/Gronings Ontzet uit Groningen de samenwerkingsovereenkomst met een ganzenveer. Naast exposites, theatervoorstellingen concerten en routes staat ook een uitwisseling met Munster- de stad van Bommenberend – op stapel. Zie Coevorder Nieuws.nl

Steeds meer initiatieven voor herdenking 2022

Bij het Platform Rampjaarherdenking stromen de plannen binnen, zegt Platform-voorzitter Bernt Feis. Ondanks corona gaat men enthousiast door met de voorbereidingenFeis is inmiddels in gesprek met zeven provincies of provinciale organisaties. Groningen en Drenthe gaan nauw samenwerken, Overijssel maakt plannen, en ook in Noord-Brabant en Limburg zijn initiatieven in gang gezet. Zuid-Holland en Utrecht hadden al eerder plannen bekend gemaakt voor het jubileum van de Oude Hollandse Waterlinie. Ook gemeenten zijn actief onder andere de gemeente Naarden waar in september 2023 de Nationale herdenking zal worden afgesloten. Daarnaast zijn er ook initiatieven van culturele organisaties zoals Camerata Traiectina, Opera Spanga en Concerto d’Amsterdam. In 2021 of 2022 gaat ook het gerestaureerde Paleis het Loo zijn deuren openen en daarvan zal een belangrijke impuls uitgaan, verwacht Feis. Het Loo gaat komende jaren een grote William and Mary-expositie organiseren.

Webinar over Margaretha Turnor met Floortje Tuinstra

UTRECHT - Op 11 december om 12.00 uur organiseren Platform Rampjaarherdenking en Historizon weer een webinar waarbij het Utrechts Archief centraal staat. HUA-medewerker Floortje Tuinstra vertelt een en ander over de expositie over het Rampjaar die nog één maand te zien is. Verder vertelt zij over het project Transkribus waarmee onder andere de brieven van Margaretha Turnor werden ontcijferd. Zij was kasteelvrouwe van kasteel Amerongen en speelde een belangrijke rol in het Rampjaar. Het Utrechts Archief

 

Michiel de Ruyter schittert op zonnepanelen in Zeeland

VLISSINGEN - Op de binnendijk van de Spuikom bij Ritthem in Zeeland zijn afgelopen maanden verschillende systemen met zonnepanelen geplaatst. Enkele daarvan bevatten de beeltenis van zeeheld Michiel de Ruyter. Het gaat hierbij om een proef waarbij zonne-energiesystemen kunnen worden geïntegreerd in een dijk, zonder concessies te doen aan de eisen vanuit waterveiligheid. Door op zonnepanelen de beeltenis van De Ruyter te projecteren wordt een creatieve invulling gegeven aan de proef. Nadere info Solar Magazine

Oude en nieuwe Rampjaarwebinars op de site

Platform Rampjaarherdenking heeft de webinars met Olaf van Nimwegen en Ineke Huijsman op de site gezet, zodat belangstellenden die nog eens kunnen bekijken. Er is ook een serie nieuwe webinars in voorbereiding, met onderwerpen als natuurrampen in het Rampjaar en de diplomatie in 1672. Op 15 januari 2021 geeft Judith Brouwer de aftrap met een webinar over gekaapte brieven in het Rampjaar. Soms werden Nederlandse schepen buitgemaakt door de Engelsen, zodat bijvoorbeeld brieven van zeemansvrouwen hun bestemming nooit bereiken. Ze vinden nu -via Engelse archieven- hun weg naar het Nederlandse publiek. Judith Brouwer schreef daarover het boek Levenstekens. Zie Rampjaarherdenking

Platform Rampjaarherdenking nu ook op Facebook te volgen

WOERDEN - Platform Rampjaarherdenking is vanaf nu ook op Facebook te volgen. Ook zullen LinkedIn- en Instagram-accounts worden ontwikkeld. Voor Twitter wordt verwezen naar StadhouderW3

Ook is er op Youtube een filmpje over het Platform te zien.

 

 

Gevraagd: een foto van stadhouder Willem III !

AMSTERDAM - Het Platform heeft de bekende fotograaf Bas Uterwijk gevraagd om een foto te maken van stadhouder Willem III. In het programma Een Vandaag liet Uterwijk vorige week zien hoe hij met behulp van kunstmatige intelligentie foto’s opbouwt uit portretten en schriftelijke bronnen. Zo maakte hij onder meer foto’s van Jezus, Napoleon en Rembrandt. Uterwijk wordt inmiddels overstroomd met aanvragen uit de hele wereld. Zie voor meer informatie over zijn werk: Bas Uterwijk

Tom Scheepstra geïnterviewd door Dagblad van het Noorden

MEPPEL - Ook Drenthe en Overijssel hadden zwaar te lijden in het Rampjaar. ,,Inwoners van Meppel sloegen op de vlucht. Er is ontzettend huisgehouden. Huizen werden in brand gestoken. De hele economie, met Meppel als handelsstad, stortte in. De bisschop van Münster verbleef met zijn troepen, dertigduizend man sterk, in Staphorst. De bevolking moest zorgen voor eten en slaapplekken. Het was een enorme ramp." Dit zegt Tom Scheepstra, ambassadeur van het Platform Rampjaarherdenking in een interview met het Dagblad van het Noorden.

Nog één maand Rampjaar-expositie in Utrechts Archief!

UTRECHT - De 17e eeuw staat bekend als de Gouden Eeuw. Maar het jaar 1672-1673 was voor de stad Utrecht een jaar vol met rampen. Ontdek in de tentoonstelling ’Rampjaar 1672-1673’ hoe Utrechters deze periode beleefden. Met persoonlijke verhalen en getuigenissen: zo zie je Margaretha Turnor, kasteelvrouwe van Amerongen. Ze schrijft brieven aan haar man die als diplomaat in het buitenland bondgenoten zoekt. De expositie is nog tot 3 januari 2021 te zien, info: Het Utrechts Archief

Ontdek Linie 1629 van boven

DEN BOSCH - Zuiderwaterlinie Alliantie heeft schitterende dronebeelden op zijn site geplaatst van de Linie 1629, aangelegd door Frederik Hendrik. Alsof je een helikoptervlucht maakt over de linie, zo mooi en levensecht zijn deze dronebeelden. In de video zie je enkele schitterende highlights van dit onderdeel van de Zuiderwaterlinie. Op de site staat ook een virtuele rondleiding door de Stelling van Wilemstad uit de tijd van Willem van Oranje. Meer informatie via info@zuiderwaterlinie.nl.

 
Copyright © 2020 Platform Rampjaarherdenking, All rights reserved.
You are receiving this email because you opted in via our website.

Our mailing address is:
Platform Rampjaarherdenking
Vaartuigenlaan 61, 3448 WL Woerden
contact@rampjaarherdenking.nl

Vraag stellen of lid worden?

Uw Naam
Uw E-mail adres
Uw Telefoonnummer
Uw vraag
Ons laatste nieuws
’Orvelte’ kleuren bij Drentse Landschap

Het Drentse Landschap Online lezen   |   Nieuwsbrief november 2021     26 november 2021 #1     Wijsterbroek:....

> lees verder
Nieuwe Fragmenten

Het oktobernummer van Fragmenten van onze Historische Vereniging Westerbork is uit. De kernredactie heeft er opnieuw iets moois van gemaakt. Lekker afwisselend leesvoer dus... Het hele verhaal lezen? Door lid te worden, à 21 euro per jaar, krijgt....

> lees verder
naar boven